Koszty szukania samochodu
na własną rękę.

Ile kosztuje zakup używanego samochodu?

Koszty towarzyszące zakupowi auta są bardzo wysokie. Warto mieć świadomość, że to nawet 10% wartości pojazdu. Zobacz rozpiskę.

Koszt Twojego czasu:

Ilość czasu spędzona na przeszukiwaniu Internetu i rozmowach z handlarzami to 7 – 14 dni, powiedzmy po 2-3 h dziennie. W sumie od 14 do 42 godzin. Na potrzeby obliczeń przyjmijmy, że zarabiasz 20 zł/h. Sam Twój czas poszukiwania auta jest więc wart od 280 do 480 zł (od 14 do 32h).

Koszt wyjazdów na oględziny:

Kupcy jeżdżą po auta nawet 400 km. To przekłada się na 200 – 300 zł na wyjazd. Dodatkowo należy doliczyć postój na kawę albo obiad. Takich wyjazdów powinno być kilka, na pewno nie kończy się na pierwszym wyjeździe.
Ustalmy, że masz szczęście i już na trzeciej wycieczce trafisz na dobry model. Łącznie koszta wyjazdów w optymistycznym scenariuszu wyniosą 600 - 900 zł.

Dodatkowe koszty techniczne

Bez czujnika powłoki lakieru ani rusz! Ponieważ to dzięki niemu możemy zweryfikować czy auto jest po kolizji i miało modyfikowany lakier.

Koszt czujnika, który sprawdzi realną grubość lakieru waha się od 450 – 700 zł. Należy używać czujnika z sondą i głowicą igłową, aby odczyty były wiarygodne.

Komputer diagnostyczny, aby na miejscu sprawdzić wszystkie błędy. Komputer diagnostyczny to 600 – 900 zł.

lub

Wizyta na stacji diagnostycznej.

Dzięki temu ustalisz, ile trzeba będzie pieniędzy przygotować na zakup używanego samochodu na samym początku. Średni koszt wizyty na stacji diagnostycznej to 50 zł.

Sprawdzenie samochodu po VIN od 29 – 49 zł.

Podsumowując:

Więc ile kosztuje zakup używanego samochodu, bez gwarancji sprawności, to kwota minimum 1914 zł.
Jeżeli zamierzasz kupić samochód za 20-30 tyś, to kwota 1914 stanowi prawie 10 % ceny kupowanego samochodu.

Do góry