Jak rozpoznać uszkodzony amortyzator? Objawy zużycia

Wielu osobom wydaje się, że amortyzatory w samochodzie odpowiadają wyłącznie za komfort odczuwanej jazdy.

Tymczasem, jest to jedna z najważniejszych części składowych auta i wpływa również bezpośrednio na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów, zapewniając optymalną drogę hamowania.

Warto zatem zwrócić na nie uwagę, szczególnie wtedy, kiedy zamierzasz kupić samochód używany. To ważne, ponieważ najczęściej w takich samochodach ten element jest mocno zużyty, a sprzedawcy lubią usilnie tłumaczyć, że tak najwyraźniej ma być.

Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ten krótki poradnik. Po jego przeczytaniu zyskasz podstawową wiedzę na temat amortyzatorów i z całą pewnością łatwiej zwrócisz uwagę na pewne, bardzo istotne szczegóły dotyczące ich prawidłowego działania.

Najważniejsze zadanie amortyzatorów to oczywiście utrzymywanie stałej przyczepności kół do powierzchni drogi — bez względu na panujące warunki. Wytłumiają również drgania, które mogą powstawać na skutek jazdy po nierównych nawierzchniach.

Jak dzielimy amortyzatory?

Amortyzatory możemy podzielić ze względu na ich rodzaj:

Olejowe — tutaj niestety należy przygotować się na to, że dynamiczna i szybka jazda po bardzo nierównej nawierzchni może zakończyć się spienieniem oleju i tym samym niemalże natychmiastową utratę właściwości amortyzatorów.

Gazowe — w przeciwieństwie do olejowych, zapewniają lepsze usztywnienie całego zawieszenia, jak i ułatwiają pokonywanie nawet najtrudniejszych zakrętów.

Na co należy zwrócić uwagę przy ocenie amortyzatorów?

Niewątpliwie na żywotność amortyzatorów mają wpływ drogi, po których poruszamy się samochodem. Im będą one gorszej jakości, tym trzeba liczyć się ze znacznie szybszym zużyciem tych elementów.

Do takich najważniejszych objawów uszkodzenia amortyzatorów należą m.in. wycieki oleju z amortyzatorów, pęknięcie tulei mocującej, czy też inne uszkodzenia mechaniczne, które kwalifikują element do natychmiastowej wymiany. Jednakże wcale nie trzeba się bardzo dokładnie wgłębiać w mechanikę, gdyż uszkodzony amortyzator będziemy w stanie „wyczuć” podczas pokonywania samochodem kolejnych tras.

Najczęściej, objawia się to delikatnymi stukami, jak również mniejszą stabilnością samochodu na drodze oraz jego „wahania” na pasie jezdni.

Zdecydowanie najpoważniejszą konsekwencją jest w tym przypadku wydłużenie drogi hamowania. Zakładając, że poruszasz się pojazdem z prędkością około 70 km/h, to musisz liczyć się, że w razie gwałtownego hamowania zatrzymasz się nawet o 3-4 metry dalej, niż gdybyś miał całkowicie sprawne amortyzatory.

Jak samodzielnie sprawdzić działanie amortyzatorów?

Dobra wiadomość jest taka, że do podstawowego sprawdzenia nie potrzebujesz skomplikowanego sprzętu oraz umiejętności z zakresu mechaniki pojazdowej. Otóż prócz tego, że np. podczas jazdy próbnej używanym samochodem coś nas zaniepokoi w działaniu amortyzatorów, jest jeszcze jeden sposób na ich wstępne zweryfikowanie.

Polega on na bardzo energicznym naciśnięciu maski i bagażnika samochodu w okolicach każdego z kół. W sytuacji, kiedy pojazd, zamiast wrócić szybko do pozycji wyjściowej, np. zaczyna się delikatnie kołysać, to możesz mieć podejrzenie, że jeden z amortyzatorów niestety może być uszkodzony.

Jak szybko zużywają się amortyzatory i na co zwrócić uwagę przy zakupie nowych?

Przeważnie pierwsze oznaki niepoprawnego działania ukazują się po przejechaniu około 70-80 tys. kilometrów — nie jest to oczywiście reguła.

Jeśli jednak któryś z amortyzatorów będzie uszkodzony, to przy wymianie należy pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Mianowicie zawsze tego typu elementy wymieniamy parami, czyli kupujemy komplet na przednią lub tylną oś.

Amortyzatory mają bardzo ważny wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Przestrzegamy więc przed kupowaniem najtańszych zamienników od nieznanych producentów. Niestety, tam najczęściej z jakością jest kiepsko, a same elementy mogą bardzo szybko się zużyć lub nie gwarantować odpowiednich właściwości jezdnych.

Wybieraj wyłącznie te, które pochodzą od cenionych i renomowanych producentów. One zazwyczaj oferują wyższą żywotność i zdecydowanie wyższy komfort jazdy. Możesz wybrać też Autoklasę, która sprawdzi samochód za Ciebie.

Wyszukaj

Najnowsze wpisy

Do góry